Макрофотографія, доступна кожному.

whiteflowers-header-macro-rudenkooleg-com Nikkor 80-200 2.8 MK1 F4 200mm+macro tube

  Періодично я спілкуюся з людьми, які надсилають мені листи з питаннями та тема останньої розмови закрутилася навколо макро фотографії. Я вважав за потрібне написати про це, щоб усі, хто прочитав цю статтю, зрозуміли, наскільки макрофотографія легка в освоєнні. Я вважаю цей тип фотографії певною мірою чарівним, тому що він відкриває для нас речі з нового кута огляду, що відрізняється від буденності. Коли я тільки починав своє знайомство з фотографією, намагався практикувати макрофотографію так часто, як це було можливо. Чому? Вона дуже добре розвиває бачення деталей, точніше, сам пошук чогось цікавого є хорошою практикою для ока фотографа. Макрофотографія це в першу чергу відкриття, ви будете здивовані як гарні речі, коли подивитися на них трохи ближче.

Helios 44M4+macro tube

Отже, щоб поринути в макросвіт нам потрібний ключ. У ролі ключа виступатиме або макрооб'єктив, або перехідник для перетворення будь-якого нашого об'єктиву на перший. Якби я займався комерційною зйомкою коштовностей, очевидно, що я придбав би лінзи, які коштують близько 500-1200 євро і відчував себе комфортно з автофокусом та іншими зручностями. Якщо ви настільки полюбите макрофотографію, що купите для неї спеціалізовані об'єкти, я буду за вас нескінченно радий, але дозвольте розглянути і альтернативний варіант, подовжувальні кільця. Дозвольте ще раз акцентувати увагу на тому, що не варто купувати дорогі макроскла, не знаючи всіх тонкощів цього виду фотографії, почніть з малого. Отже, перетворити будь-який ваш об'єктив на макрооб'єктив можна у три способи:

Насадна лінза. 
Використовується часто в незнімних об'єктивах, накручується на різьблення світлофільтра, зображення погіршується за рахунок збільшення аберацій.

Подовжувальні кільця.
Звичайні металеві трубки без оптичних елементів усередині, метою яких є віддалити об'єктив від матриці та наблизити його до об'єкта зйомки.

Реверсивні макроадаптери (обертаючі кільця). 
Діляться на два типи: перший прикручує інший об'єктив до вашого за допомогою з'єднання через різьблення світлофільтрів, інший варіант обертає ваш об'єктив до камери іншою стороною і йде стикування різьблення світлофільтра-байонет.

Yupiter 21M 200mm F4+macro tube

Так як об'єктиви у мене змінні, і я не хочу використовувати додаткову лінзу в перехіднику, підвищуючи кількість аберацій, перший варіант я відкидаю. Повертати будь-який об'єктив тильною стороною до об'єкта, що знімається, по-перше небезпечно для об'єктива, тому що захисний світлофільтр на той бік одягнути неможливо, по-друге коли я одягну його потім назад цією стороною на матрицю, весь зібраний об'єктивом пил ляже мені на сенсор. Третій варіант я також відкидаю.

Зліва: звичайний порожній перехідник, який я використовую. Справа: перехідник без оптичних елементів для Canon з підтримкою передачі даних про діафрагму, експозицію тощо.

Отже, подовжувальні кільця, мій варіант. Досягаються величезні збільшення, аж до 20:1, все залежить від того, наскільки далеко буде об'єктив від матриці та від фокусної відстані об'єктива (ближче). Врахуйте, чим довше макрокільця, тим більше світлосили втрачатиме об'єктив, тому потрібно використовувати або спалахи (кільцевий спалах на об'єктиві), або штатив, або підвищувати рівень ISO або фотографувати в яскравий сонячний день.

Фото без використання макроперехідника (ліве) та з ним (праве).

При використанні подовжувальних кілець губиться світлосила пропорційно видаленню об'єктива від камери, а також відсутність автофокусу є недоліком, але не проблемою. Існують подовжувальні кільця з підтримкою електроніки, через них ви можете контролювати автофокус та діафрагму ваших лінз.

Helios 44M-4+macro tube

При фотографуванні через подовжувальні кільця без підтримки електроніки дуже важливо вибирати об'єктив із кільцем перемикання значення діафрагми. Як це працює? Ви перемикаєтеся на діафрагму 2.8 і здійснюєте фокусування, так як кадр у видошукачі буде максимально світлим і наводиться на різкість буде зручно, потім закриваєте діафрагму до 4 або 8 чи більше і фотографуєте, таким чином об'єкт, що знімається, буде досить різкий. Такий процес спочатку не зовсім зручний і у вас буде виходити багато невдалих кадрів, але звикнувши, навіть будете отримувати задоволення, як я.

Helios 44M-4+macro tube

Регулювати ступінь збільшення можна методом додавання або видалення макрокілець, таким чином керуючи віддаленням лінз від матриці, а також змінюючи фокусну відстань об'єктива. Наприклад, якщо ви використовуєте скло зі змінною відстанню 80-200, то відчуєте, яка різниця в картинці на 80мм і на 200мм, на останніх значеннях фокусної відстані об'єкт буде більше наближений, але не варто думати, що чим більше, тим краще. "Найкраще" поширена помилка новачків, через яку багато хто пройшов. Фотографія повинна бути гармонійно комбінована, якщо не підтримуєте мої слова, можете тоді сміливо шукати собі адаптер для мікроскопа.

Helios 44M-4+macro tube

Не бійтеся експериментувати, у мене є знайомий, який одягнув на камеру один Геліос 44 і до нього, розгорнувши, примотав звичайною чорною ізолентою інший, отримавши таким чином бюджетний макрооб'єктив. Я експериментую сам і вважаю, що для творчої людини експеримент це невід'ємний інструмент, що сприяє зростанню. Подарували мені одного разу Геліос 44М-4 і я довгий час на нього фотографував, поки не визначився з уподобаннями і не купив потрібне мені скло. Так от, пізніше я його як прикріпив до макроперехідника, так і не знімав ніколи, радянська лінза була у мене виключно для макро. Але пізніше, поповнивши свій парк лінз, я став по черзі їх приєднувати через перехідник і експериментувати. Найбільше мені сподобалося працювати з Nikkor 80-200 2.8 MK1, скло в ньому дуже якісне та картинка відповідно. Краще адаптуватися до сцени можна шляхом зміни фокусної відстані.

Helios 44M-4+macro tube

Використовуйте стекінг. Ця техніка схожа на HDR техніку, яку фотографи використовують у пейзажі. У випадку з HDR зображення ми склеюємо два або більше фото з різними експозиціями, щоб однаково добре передати передній план, задній план і небо. У макрофотографії ми з'єднуємо кілька зображень одного об'єкта, але змінюємо при цьому зону різкості, одержуючи зрештою повністю різке зображення. Техніка стекінгу часом дуже корисна в цьому роді фотографії, так як глибина простору, що різко зображається досить маленька. Я думаю, не варто уточнювати, що можливість застосування цієї техніки буде актуальною лише для статичних сцен.

Helios 44M-4+macro tube

Макрозйомка дозволяє побачити недоступне. Запасіться терпінням, воно дуже важливе в ній, і з часом ви принесете своїм друзям і знайомим, а то й публіці ширше, багато чарівних знімків. Радий відкрити двері в цей цікавий світ споглядання і навіть фотополювання. Вчіться знаходити прекрасне серед тисяч дрібниць, станьте до них уважніше. Не зупиняйтеся на рослинах і комахах, абстрактне фото іржавої поверхні або фарби, що потріскалася, може виглядати досить ефектно, шукайте цікаве не тільки у формі, але і в колірних комбінаціях. Змінюйте кут, світло, фон, об'єктиви та обов'язково зробите шикарний кадр! Постійно пробуючи, помітите, що з часом усі ваші знимки стануть рівнем краще, не тільки ті, що стосуються макрозйомки.

І найважливіша порада: шануйте живі істоти! Так як макрофотографія - це занурення в мікросвіт, сповнений красивих комах та інших живих істот, не варто вбивати їх, заради отримання хорошого кадру. Нехай ви не отримаєте бажаний вами кадр, коли маленька комаха юрко втече у своїх справах, але не вбивши його ви збережете в собі людину. Зробити інший кадр завжди буде нагода, а повернути життя-ні. 

Дякую за читання, бажаю вам барвистих кадрів із мікросвіту.


×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Прагнення прекрасного
У чому сила, брате?

Gallery

STAND WITH UKRAINE