Прагнення прекрасного

vermeer-astronomer Johannes Vermeer | 'The Astronomer'

 

Для початку я хотів би розібратися що ж таке мистецтво і чим же зумовлена наша тяга до прекрасного?

Перебував я якось в чарівному місці, оточений прекрасною природою, з не менш прекрасною людиною поруч і разом ми споглядали навколишню флору і фауну. Кольори, лінії, форми, структури, якщо усвідомлено поглянути будь-яке творіння нашого світу, у ньому неодмінно можна знайти те, що називається красою. Я більш ніж впевнений, що красиво абсолютно все, але чому одне нам приємніше, а інше не викликає жодних емоцій? Відповідь проста: внаслідок високої організації нашої нервової діяльності під впливом життєвого досвіду, хочу акцентувати для кожної людини він унікальний, в нашому мозку формуються певні уподобання чи навпаки, огиди, виділяючи улюблені кольори, форми, будуючи естетичні переваги.


Ти можеш побачити багато чудесного в малому, якщо дозволиш собі.

Andy Warhol

Тоді, розглядаючи квіти, я намагався зрозуміти, чому мені вони подобаються. Строкаті кольори і витончені аромати приносять мені задоволення. Але якщо розглянути із суто практичної точки зору, у людини ці квіти не повинні викликати жодних почуттів захоплення. Тобто ми могли б сприймати навколишнє середовище досить примітивно: червоні яблука на дереві можна поїсти, блакитну воду в озері можна попити. Справа в тому, що існують процеси в нашому головному мозку вищі, ніж просто практичне використання. Яскраві забарвлення та приємні аромати несуть у собі хитрі механізми залучення комах та птахів із єдиною метою: дати самим собі знову нове життя.

Те, що ці якості квітки розчулюють і приваблюють нас, є рудиментарною властивістю нашого спадкового апарату, що прийшов до нас від спільних предків: рослин, комах, птахів.

Журнал Е.Розена

Я, звісно, вслухаюся у висловлювання біологів, але часто вони зводять все до повного примітивізму механізмів, що діють у нас, позбавленого якої-небудь вищої мети. Але подумайте лише, наскільки ця цитата нас усіх поєднує. Це означає, що якщо я зроблю фотографію цієї квітки, то пропущу її через призму свого бачення, яке може, і швидше за все, обов'язково знайде відгук у чиємусь серці. Я можу вибирати такі кольори та ракурси, вносити цю квітку в такі простори, які викличуть емоції. А може, біологи праві, а мистецтво і є інструментом пошуку вищої мети...

Мистецтво - образне осмислення дійсності; процес або підсумок виразу внутрішнього або зовнішнього (по відношенню до творця) світу в художньому образі; творчість, спрямована таким чином, що відображає інтерес не тільки самого автора, а й інших людей. Сам акт створення вираження може також згадуватися як певний вид мистецтва або як мистецтво в цілому..

Wiki

Музикант, поет, модельєр, архітектор, художник, танцюрист, всі вони тчуть своє полотно. Ми відносимо до мистецтва хореографії багато людей, які займаються танцями. Але кожен із них рухається неповторно, вшиваючи у своє "полотно" свій власний код, і цей код буде обов'язково розгаданий одним, сотнею чи мільйонами людей. Подумавши про це дуже просто знайти відповідь на запитання: чому я не розумію той чи інший різновид мистецтва? Справа в тому, що як життєвий, так і творчий досвід творця відмінний від вашого, тому часто потрібно читати, слухати, розбиратися що означає те чи інше. Цей процес я можу назвати естетичним зростанням, коли людина починає розуміти все більше нового без пояснення. На певній стадії цього зростання самі собою відмирають такі фрази як: що за мазня?, Це не мистецтво! і "я б так теж зміг(-ла)!". Жартома такі фрази, звісно ж, можна і навіть треба казати, але коли людина говорить це серйозно до того чи іншого виду мистецтва, швидше за все, вона просто надто лінива в прикладанні зусиль, щоб його зрозуміти.

В моєму баченні мистецтво це полотно, і в нього вплетені не тільки нитки, які викликають естетичне задоволення, але й ті, які чітко наповнені змістом багатьох сильних почуттів як любов, смуток, радість, злість й подібні. Саме цим і зумовлена наша тяга до прекрасного, нам дуже подобається споглядати чи слухати, відчувати та розгадувати змісти чи знаходити у них свої. Зрештою, знаходити там себе.

Психофізіологічний вплив мистецтва.

Зняття стресу. Я не думаю, що для когось буде секретом, що прослуховування музики, читання книг і розглядання фото чи картин є чудовим антидепресантом. Звісно, ті ще умільці можуть різного написати та знімати, тож завжди до вибору твору потрібно ставитися серйозно.
Арт-терапія Мається на увазі терапія образотворчою творчістю, що має на меті вплив на психоемоційний стан пацієнта. Головна мета арт-терапії полягає в гармонізації психічного стану через розвиток здатності самовираження та самопізнання.  Wiki
Розвиток емпатії Жан Піаже говорив, що ми дорослішаємо, коли навчаємось бачити речі з погляду інших людей. Так, все прекрасне і не прекрасне, що під крилом мистецтва створюють люди вчить інших людей відчувати по-іншому, винести себе за рамки его. Емпатія є твердим фундаментом людського щастя, на відміну від швидкоплинних насолод. Сюди я віднесу і творче мислення та вміння бачити, бо без цих процесів шлях до емпатії зачинений.

Зайти в художню галерею — це як провести урок у переповненому класі: кожна дитина потребує вашої уваги; кожен хоче, щоб ви послухали, що хоче сказати. І всі картини прагнуть розповісти про мільйон речей: про кохання, про релігію, про процвітання, владу, статус, технічну віртуозність і вміння показати себе, про глибоку духовну боротьбу і невдачі, про фантазію, чари форм, світла й тіні, перспектив, здивування, розпачу, жертв, і багато чого іншого.

Бріджит Пейн книга "Як мистецтво може зробити вас щасливими"

Зараз ми вже говоримо про процес, який викликає почуття, емоції та роздуми. Дуже часто глядач навіть не готовий до того, що йому пропонує автор, що, нерідко, може спричинити дисонанс. Слід пам'ятати, що потрібно бути дуже обережним, як на стороні глядача, так і на місці творця, адже когось можна травмувати. Але якщо чесно мені завжди подобалися ті, хто не щадить глядача, скажімо... Ларс фон Трієр? До того ж вважаю, що і сам глядач повинен мати незвичайні інтелектуальні якості та стійку психіку, якщо він відчиняється автору, що не збирається пестити, а штовхає лице глядача в його ж комплекси та недоліки. Тож тут винних немає.

І ще два слова про "не подобається-не дивись". Я більше схиляюся до позиції "спитай себе, чому не подобається, розберися в цьому" і вже потім вирішуй твоє це мистецтво чи ні, можливо у когось із вас двох занадто мало світла щоб розглянути, або показати? Є моменти, коли можна мовчки дивитися, відчувати чи слухати і відчувати, як пробігають по шкірі мурашки від захоплення, є моменти, де потрібно ставити собі та іншим купу питань щоб досягти розуміння, все так по-різному і багатогранно, хіба це не чудово?

Настав час зупинити звичний хід думок у голові, які зациклюються в одноманітному кругообігу і відчинити себе для чогось нового. Можна піти до музею, а можна дістати музей у себе з кишені, встановлений на телефон. Я завжди ставлю особисту присутність навпроти прекрасного на перший план, але не завжди є можливість, тому відчиняємо двері альтернативним методам вивчення мистецтва. Нехай чудова програма вкраде ваш час робочих листувань, дзвінків, соціальних мереж та іншої рутини і подарує гарні емоції.


фрагмент картини "Fish Magic" | Paul Klee

 

Google Arts & Culture

Мій улюблений додаток, над яким виконана справді гідна праця. Це вікно у світ сучасного та класичного мистецтва, де можна в інтерактивному режимі відвідати безліч музеїв світу та помилуватися творами мистецтва в дійсно високій якості, розглядаючи навіть найдрібніші деталі. Тут я не тільки милуюсь картинами, але можу погуляти за 3D версією музею подібно до Google Street View і навіть послухати коментарі кураторів.

На одному образотворчому мистецтві Google не зупинився і розширив додаток безліччю матеріалів про природні та архітектурні дива навколишнього світу. Опцій дійсно багато, навіть можна зробити селфі і програма автоматично знайде схожу на вас картину, я вважаю це дурістю, але бачив, що багато людей знайшли собі двійників з минулого. Це must have для кожного любителя високої краси, встановлюйте та мандруйте. Доступно як для ios та android, а також web версія artsandculture.google.com 

Безкоштовно, як і все найкраще у цьому світі.


Нижче сайти ще трьох музеїв, які разом з Google Arts and Culture вгамують вашу спрагу пізнання мистецтва. Якщо сподобаються, у них також є свої програми, не думаю, що важко буде знайти. Пізніше я постараюся написати докладніший огляд найцікавіших музеїв світу, а також зі своїми фото проведу невелику екскурсію в сучасному музеї Акрополя. Всім натхнення!

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Найкращі компактні камери за версією National Geog...
Макрофотографія, доступна кожному.

Gallery

STAND WITH UKRAINE